16 Eylül 2021 Perşembe

"Covid-19 Nefes Analiz Sistemi" Başlıklı Tübitak Projesi Kabul Edildi.

23 Ağustos 2021 Pazartesi 12:28 tarihinde eklendi | 286 defa okundu

"Covid-19 Nefes Analiz Sistemi" Başlıklı Tübitak Projesi Kabul Edildi.

Fakültemiz Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hatice AKMAN'ın 1005- Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı kapsamında yapmış olduğu "Covid-19 Nefes Analiz Sistemi" başlıklı projesi kabul edilmiştir.

Hocamızı tebrik eder, başarılar dileriz.

Proje kapsamında nefes moleküllerinin hassas şekilde algılanması ve yapay zeka algoritmaları ile COVID-19'un hızlı teşhis edilmesine imkan veren cihaz tasarlanacaktır.

2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü tüm Dünya'yı etkisi altına almış, ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuştur. Pandeminin kontrolü için hızlı teşhis yöntemlerine ihtiyaç vardır.  Nefes analizi yöntemi girişimsel bir analiz yöntemi olmaması dolayısı ile, ileri de yaygınlaşacağı düşünülen, risksiz, acısız güvenilir ve kişisel tanı cihazları için uygun bir yöntemdir. Profesyonel kişiye gerek yoktur. Nefes torbalarının kullanımı ile, numunenin taşınmasına imkan verir, bulaş riskini ortadan kaldırır.

Salgın döneminde, tüm Dünya için hızlı teşhisin önemli olduğu bugünlerde, üniversitemiz tarafından gerçekleştirilecek olan proje çalışmasında yer alan hocalarımıza başarılar diliyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarımız