09 Temmuz 2020 Perşembe

SEVGİLİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ADAYLARIMIZ VE VELİLERİMİZ

 

 

Tercih sürecinde aday ve velilerin en çok araştırdıkları konular olan başta mesleği tanıma, üniversite, fakülte ve bölüm hakkında bilgi edinme, sonrasında da şehrin ve kampüsün ekonomik ve sosyal özellikleri hakkında kısa bilgilendirmeler yapmak istedik.

 

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümümüz Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Yazılımı, Bilgisayar Donanımı ve Türkiye'de ilk olarak bölümümüz bünyesinde açılmasından onur duyduğumuz Yapay Zeka Anabilim Dallarımız, laboratuvar ve öğretim elemanı altyapımız ile Bilgisayar Mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Bilgisayar Mühendisliği bölümümüzde temel hedef; bilimsel ve sosyal yetilerle donatılmış, bir üst seviyedeki eğitimleri takip edebilen, çalışacakları ortamlarda kritik düşünme ve liderlik becerilerine sahip, disiplinler arası iş birliği sağlayabilen, yönetici özelliklerine sahip, yenilikçi, özgün çözümler üretebilen Bilgisayar Mühendisleri yetiştirilmesidir. Çağımızda tartışmasız ekonomi ve sosyal refahı doğrudan belirleyici olan ileri ve yeni teknoloji üretiminin neredeyse her alanında Bilgisayar Mühendislerinin önemli bir payı olduğu bir gerçektir. Bu durum, mezun olacak Bilgisayar Mühendislerinin (özellikle istihdam açısından) önemli bir avantajdır.

 

Bilgisayar Mühendisliği bölümünün YÖK Atlas’ta tanımlanan 207 üniversitenin 127 adetinde bulunması, bilgisayar mühendisliği bölünün mühendislik eğitimi veren, uygulamalı bilimleri esas edinmiş teknolojiyi yakından takip eden üniversitelerin temel yapı taşlarından olup vazgeçilmez bir bölümü olduğunu göstermektedir.

 

Bilgisayar Mühendisliği programının Türkiye genelinde doluluk oranı devlet üniversitelerinde %96,90 olup vakıf üniversitelerinde %86,73’tür (2019 YKS Doluluk Oranları, http://www.osym.gov.tr/TR,13771/yuksekogretim-program-atlasi.html). Bu oran Bilgisayar Mühendisliği mesleğine olan ilgi ve talebin ne denli yüksek olduğunu göstermektedir.

 

Büyük bir titizlikle hazırlanan eğitim-öğretim planlarımız, çeşitli disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluş olan Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) ölçütlerine uygun hazırlanmıştır. Müfredatımızın öne çıkan özelliği; mesleki derslerin birinci sınıftan itibaren güncel bilişim donanım ve yazılım araçlarını kullanarak laboratuvar uygulamaları, proje odaklı uygulama ödevleri ve mezunlarımızı gerçek sektör/saha ihtiyaçlarına hazırlayacak biçimde planlanmış olmasıdır.

 

Ayrıca, Bilgisayar Mühendisliği bölümümüz Teknoloji Fakültelerinin bir özelliği olan 36’şar günlük iki yaz stajına ek olarak 7+1 olarak da adlandırılan 8.yarıyılda İşyeri Eğitimi (Uzun Dönem Staj) programı uygulayacaktır. Sadece bu özellik bile ayrıca araştırılmaya incelenmeye değerdir. Teknoloji Fakültesinin halihazırda 1520 işletme ile İşyeri Eğitimi Protokolü bulunmaktadır.

 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları (MTOK) adaylarımız! Bilgisayar Mühendisliği bölümümüz Teknoloji Fakültelerinin bir özelliği olan %30 MTOK kontenjanına sahiptir. Ortaöğretimde bilişim alanında eğitime başlayan, mezun adaylarımızın bölümümüzü tercih etmeleri durumunda ÖSYM ve YÖK mevzuatına uygun biçimde Bilgisayar Mühendisliği programlarına katılım sağlamaktadır. Bu önemli fırsatı lütfen araştırın ve değerlendirin.

 

Bölümümüz laboratuvar altyapısı Mühendislik Programlarında Eğitim ve Öğretime Başlanması ve Sürdürülmesi için Asgari Koşullarını sağlamakta olup, bölüme tahsis edilmiş 3 adet Bilgisayar Laboratuvarı, Elektronik Laboratuvarı, Mikroişlemci ve Mikrodenetleyici Laboratuvarı, Sayısal Sinyal İşleme ve Kontrol Laboratuvarı bulunmaktadır.

 

Değerli Adaylarımız ve Velilerimiz;

 

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ)’nin 2018 yılında kurulmuş olması sizleri yanıltmasın! ISUBÜ, 1992 yılında kurulan SDÜ’nün, SDÜ de 1976 tarihinde kurulan "Isparta Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi"nin altyapı, gelenek ve tecrübesi ile hayat bulmuştur. ISUBÜ’nün tüm birimleri altyapı, kampüs, ekonomik/sosyal yaşam ve öğretim elemanları açısından uzun yıllardır var olan bir sistemin tüm özelliklerini içermekte, yeni misyon ve vizyonları ile daha iyiye koşmaktadır.  

 

Sizleri aramızda görmekten bizlerin, öğrenciliğiniz ve mezuniyetiniz sonrasında da sizlerin Teknoloji Fakülteli olmaktan mutlu olacağınıza inanıyoruz.

 

       Prof. Dr. Tuncay AYDOĞAN

                                                                                   Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı