21 Eylül 2019 Cumartesi

MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ'NE HOŞGELDİNİZ.

 

Sevgili Öğrenciler,

 

        “Endüstride imalatın çok önemli bir yeri bulunmaktadır. İmalat denildiğinde, kullanışlı bir mühendislik makine parçasının tasarımı ve üretimi akla gelmektedir. Dolayısıyla, başta makina imalatın girdiği her alanda olmak üzere uçak ve uzay parçalarının, bir cıvatadan otomobile tüm makine parçalarının, medikal cihazların, kalıpçılık sektörü parçalarının, savunma sanayi ekipmanlarının tasarımı ve imalatı bir “İmalat Mühendisi” tarafından icra edilir. Bu bağlamda, İmalat Mühendisliği Bölümü'nün en önemli hedefi, insan hayatını kolaylaştıracak sistemleri, en ekonomik bir şekilde tasarlayıp analiz ederek en uygun olanı üretebilecek niteliklere sahip, kaliteli, çevreye saygılı, insani ve mesleki etik değerleri uygulayan Makine ve İmalat Mühendislerini yetiştirmektir.

         Oldukça genç ve dinamik bir akademik kadromuz ile teorik ve uygulama yönü güçlü imalat mühendislerinin yetiştirilmesi için, bölge ve ülkemiz imalat sektöründe işyeri eğitimi ve staj olanaklarının sağlanması adına yoğun çaba sarf edilmektedir.  Lisans Programımızda verilen dersler,  temel mühendislik alt yapı üzerine, üretim yöntemleri, üretimde otomasyon, kontrol ve yönetim disiplinlerini kapsayacak şekilde inşa edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin sekiz yarıyıllık programda yer alan bir yarıyıllık işyeri eğitim ile direkt imalat sektöründe bulunmaları, aldıkları teorik eğitimlerinin uygulama yönünü geliştireceğini ümit ediyoruz.

          Son olarak, ülkemizde makine-imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısının artması ve birçok firmanın tasarım, imalat ve seri üretime dayalı ürün ve üretim sürecine sahip olması; İmalat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olacakların sektör tarafından kısa sürede istihdam edileceğinin önemli bir göstergesidir. İmalat Mühendisliği Anabilimdalı’ mızda Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi olanağının olduğunu ifade ederek, 2016 yılında sınava girmiş başarılı ve makine imalatına (üretime) ilgi duyan tüm öğrencilerimizi İmalat Mühendisliği Bölümü’ne davet ediyoruz.”

 

 

Makine Mühendisleri Odası kararı: 06.02.2018

Alınan karara göre Makine ve İmalat Mühendisliği bölümü mezunu öğrenciler Makine Mühendisliği bölümü mezunları ile denk sayılıp; tüm haklardan faydalanabilmektedir.

                                                                                                                                            

                                                                                                                   

FİZİKİ ALTYAPI VE LABORATUARLAR

                    Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümünün mevcut toplam alan 1710 m2'dir. Toplam 9 adet sınıf vardır. Bunlar 6 adet 100 m2 alanında Normal Derslik, 1 adet 100 m2 Teknik Resim Dersliği, 2 adet toplam 170 (100+70) m2 Bilgisayar Laboratuvarıdır.

              Normal derslikler 60 öğrenci kapasitelidir. 4 sınıfta projeksiyon cihazı vardır. Ayrıca bilgisayar laboratuvarının birinde 35 adet ve diğerinde 20 adet bilgisayar mevcuttur. Bilgisayarlarda AutoCAD, SolidWorks, vb. gibi paket programlar yüklüdür. Teknik Resim Dersliği, resim sıralarının bulunduğu ve 50 kişilik sınıftır.

            Ayrıca 1 adet atölye ve 1 adet laboratuar mevcuttur. Atölyede, güneş enerjisi sistemleri, ısıtma, soğutma iklimlendirme sistemleri, içten yanmalı motor, kazan, brülör vb. gibi birçok ekipman mevcuttur. Ayrıca laboratuvarda ise deney setleri, ölçüm cihaz ve ekipmanları mevcuttur.

              Halihazırda 1 adet 580 m2 atölye ve 1 adet 160 m2 laboratuvar bulunmaktadır. Atölyede aynı anda 50 öğrenci çalışabilmektedir. Ayrıca laboratuarda ise aynı anda 40 öğrenci çalışmaktadır.

 

Atölye ve laboratuvarlarımızdan görüntüler